czwartek, 1 kwietnia 2021

"Normalny ksiądz", czyli wpis proboszcza parafii św. Katarzyny w Łęgu, na jej stronie, na portalu społecznościowym, plus słowa po mszy, które okazały się nie być wypowiedziane

 

Napisałem w tytule „normalny ksiądz” dlatego, że słowa te, choć odważne, są według mnie zarazem wyrazem normalności. I w takiej czy innej formie winny być one powszechne gdy idzie o księży, choć przede wszystkim, oczywiście, w przypadku biskupów, zwłaszcza teraz gdy wirus zawziął się znów konkretnie i najbardziej na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Jak i w tamtym roku tak i teraz największe zagrożenie jest dokładnie na Triduum Paschalne i dwa dni Świąt Wielkiej Nocy. Nie mniej ni więcej. Na cały rok licząc od tamtego marca,  na 365 dni i teraz kolejne dni, właśnie szczególne w te pięć dni zagrożenie jest według rządu, mediów itd. największe.

Boże Narodzenie to Święto, które uznaje w jakiś sposób nawet pogański świat i spoganizowany. Zatem można jeszcze "pozwolić" czy "restrykcje" mogą być małe. Ale Wielki Tydzień a zwłaszcza Triduum Paschalne i Wielka Noc to już co innego, to już jest tylko dla chrześcijan i w większym stopniu dla tych, którzy praktykują  i żyją wiarą. W Święcie Wielkiej Nocy i poprzedzającym je Triduum Paschalnym zawiera się sens naszej wiary, bo gdyby Chrystus nie Zmartwychwstał byłaby ona daremna jak pisze św. Paweł. Zaś samo Boże Narodzenie, choć Święto tak bardzo wyjątkowe i piękne, że urzeka nawet pogan, byłoby zupełnie daremne gdyby Chrystus nie umarł za nasze grzechy i nie Zmartwychwstał.

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 28 marca 2021
1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.
2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną.
3. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Msza św. o godz. 18.00. Po Mszy św. przeniesienie Najśw. Sakramentu do Ołtarza Wystawienia.
4. Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. Początek nabożeństwa o godz. 16.00. Po nabożeństwie procesyjne przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego. Zgodnie ze staropolską tradycją, będziemy czuwać przy Grobie Pańskim według praktykowanego porządku wioskami. Rozkład godzinowy czuwania na tablicy ogłoszeń i na facebooku. Zapraszam też do czuwania druhów strażaków z OSP z Kozłowa i Łęga i do procesji rezurekcyjnej.
5. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu ma miejsce błogosławieństwo pokarmów. Będzie odbywać się co dwie godziny: 8.00, 10.00, 12.00, 14.00 i 1.600 oraz przed godz. 18.00. Przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia.
6. Wigilię Paschalną rozpoczniemy o godz. 18.00. Zabierzmy na nią świece.
7. Rezurekcja w poranek wielkanocny o godz. 6.00. Zapraszamy wszystkich parafian i gości, żeby uroczyście i radośnie ogłosili światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Proszę asystę procesyjną, w tym dzieci do sypania kwiatków i ministrantów. Niech świat pogański, zobaczy naszą odważną wiarę i usłyszy naszą wielkanocną radość!
8. Bóg zapłać za złożenie i zebranie ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego:
Brelki (12 rodzin) – 260 zł, r-na z Mogielnicy – 50 zł, Mlice-Kostery (10 rodzin) – 100 zł, Siemienie (19 rodzin) – 410 zł, Łęg Osiedle (13 rodzin) – 150 zł, Łęg Kościelny (10 rodzin) – 230 zł, Psary Gospodarze (22 rodziny) – 245 zł, Psary Osiedle (bloki i domki) – 42 rodziny – 435 zł.
9. Zapowiedzi: Piotr Wyrzykowski, kaw i Dorota Chrobocińska, panna z Wilkęs – zap. I.
Drodzy Parafianie! Zwracam się do was z apelem nie epidemicznym, ale religijnym. Zbliżają się najważniejsze święta naszej wiary. Nie pozwólmy szatańskim siłom odebrać sobie prawa do świętowania kolejnych świąt wielkanocnych, świętowania Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Świat pogański czyni wszystko, aby zniszczyć wiarę i Kościół, wykorzystując do tego ogłoszoną pandemię, cynicznie grając na ludzkich lękach, a uczęszczanie do kościoła nazywa wielką nieodpowiedzialnością, czy nawet grzechem. To miedzy innymi osoby organizujące tzw. marsze kobiet z hasłami nienawiści do Kościoła, wzywają do kontrolowania liczby wiernych na nabożeństwach. Pamiętajmy jednak, że świątynia, to nie sklep czy jakiś market, ani dom kultury czy sala teatralna, gdzie władza może ingerować. Kościół to dom Boży, gdzie Bóg odbiera należną chwałę i uwielbienie. Tu jest sprawowana Najświętsza Ofiara, tu jest głoszone słowo Boże i są sprawowane sakramenty. Naszą powinnością jako katolików jest oddanie najwyższej czci Bogu, wypełniając Boże przykazania: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” oraz „Będziesz miłować swego Boga całym sercem, całą duszą i ze wszystkich sił”. Tego Bożego porządku nie może uchylić żadna władza, ani duchowna, ani świecka. Nie ma wyższych wartości od miłości Boga, wyrażonej w oddanej czci podczas Najświętszej Ofiary i od życia nadprzyrodzonego, które prowadzi do zbawienia. Nawet zdrowie i życie doczesne stoją niżej od wartości nadprzyrodzonych. Inaczej nie byłoby męczenników za wiarę. Ich czyny byłyby postrzegane jako nieodpowiedzialne, bo powodowały cierpienia i utratę życia. A Jezus mówił wprost, że „ten, co kocha swoje życie na tym świecie, straci, a kto ma w nienawiści to życie, czyli ceni nad nie wyżej Boga, zachowa je na życie wieczne”.
Nie lękajmy się życia oddanemu Bogu. On bierze w obronę tych, co Jemu ufają. I do nich należy zwycięstwo, bo idą drogą trudu i ofiary za Chrystusem.
Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim
Wielki Piątek
17.00 – 18.00 – Kozłowo i Cieszewko
18.00 – 19.00 – Psary Gospodarze i Osiedle
19.00 – 20.00 – Mokrzk Gospodarze i Osiedle
20.00 – 21.00 – Brzechowo, Chudzynek
21.00 – 22.00 – Kowalewo, Wilkęsy, Kozłówko, Brelki
22.00 – 23.00 – Mogielnica, Mogielniczka, Siemienie i Mlice Kostery
23.00 – 24.00 – Łęg Probostwo, Łęg Kasztelański, Łęg Kościelny i Łężek

...........................................................................

/////////////////////////////////////////////////////////

Superexpress ( m. in.) 

podał iż: "

Do redakcji Gazety Wyborczej Płock napisała także jedna z parafianek, która twierdzi, że proboszcz parafii św. Katarzyny w Łęgu Probostwie pod Płockiem, ks. Zbigniew Zarzycki < dodatkowo zmienili nazwisko! C.P.>, zabrał w tej samej sprawie głos w czasie mszy św. Duchowny miał powiedzieć po ogłoszeniach parafialnych, że "pandemia to wymysł szatana, a jeśli ktoś zarazi się koronawirusem w kościele i umrze, będzie to śmierć męczeńska".
Jest to absolutna nieprawda! Czyli po prostu kłamstwo. 
Rozmawiałem z księdzem Zbigniewem Załęckim proboszczem parafii pw Św. Katarzyny w Łęgu, który  powiedział mi, że niczego takiego nie mówił po zakończeniu mszy.
Jest to dodane celowo aby sprytnie ośmieszyć postawę tego proboszcza, wyrażoną we wpisie na facebooku.
Oto rzetelność dziennikarska. To ja, nie będąc nawet dziennikarzem, wolnym strzelcem mogłem zadzwonić bez problemu, skontaktować się, porozmawiać i otrzymać potwierdzenie lub negację domniemanych słów, bo po to zadzwoniłem, a tak potężne medium jak "Superexpres"  mające bodaj kilka setek tysięcy nakładu, czy inne media, nie mogą. Plus niechlujstwo przekręcenia nazwiska.
Nie  dochowaliście podstawowych zasad rzetelności dziennikarskiej. Powołujecie się na anonimową parafiankę, anonimowego listu, a nie weryfikujecie tego w kontakcie z dostępnym autorem rzekomych słów. Mówiąc kolokwialnie: Żenada! Ale i po prostu granda! Zdajcie sobie też sprawę a przecież sobie zdajecie, że naruszacie dobra osobiste księdza Zbigniewa Załęckiego lansując kłamstwo na jego temat a to grozi także skutkami prawnymi.
Przy okazji dowiedziałem się, że ksiądz pisze również książki (a także artykuły), między innymi napisał książkę o Apokalipsie " W nadziei zwycięskiego baranka". ( Wydawnictwo Spes)

W NADZIEI ZWYCIĘSKIEGO BARANKA - Zbigniew Załęski Prezenty z Duszą (prezentyzdusza.pl)

Zatem jak widać i było powiedziane w naszej rozmowie trzeba mieć z czego zaczerpnąć i pewne rzeczy przemyśleć aby móc napisać taki tekst o obecnej sytuacji. Niemniej takich czy podobnych słów, takiego stanowiska, oczekujemy powszechnie od kapłanów.

Cyprian  Polak (Krzysztof Michałowski)


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

14 IV Krótko - Czy noszenie maseczek i inne formy lockdownu mają coś wspólnego z przygotowaniami do wojny

  14 kwietnia 10.41 - Czy to prawda, Panie Jezu, że noszenie maseczek i inne formy lockdownu mają coś wspólnego z przygotowaniami do w...